close
تبلیغات در اینترنت

مفاهیم ژنتیک نوشته ی فرزاد غفوری

تبلیغات
 • نظام قدیم
 • دوره آموزش ابتدایی
 • دوره اول متوسطه
 • دوره دوم متوسطه
 • دانشگاه
 • کنکور ارشد
 • کنکور دکتری
 • دبیرستان و کنکور
 • کنکور سراسری
 • آزمون های آزمایشی آلم
 • آزمون آزمایشی موسسات
 • المپیاد
 • مسابقات آمایشگاهی
 • آزمون علمی
 • اسلاید های آموزشی
 • حل المسائل
 • مشاوره
 • آموزشگاه آزاد
 • سایر
 • خبر های آموزشی
 • کتابخانه
 • کتاب مفاهیم ژنتیک و اطلاعات مندرج در کاتالوک اسپرم گاو های نر پروف شده

  کتاب مفاهیم ژنتیک و اطلاعات مندرج در کاتولوگ های اسپرم گاو های نر پروف شده

  همراه با مفاهیم در تولید مثلی در دام ها

  ترجمه و گرداوری:

  فرزاد غفوری

  دانشجوی رشته ی علوم دامی دانشگاه تبریز


  مفاهیم پایه ژنتیک

  و اطلاعات مندرج در کاتالوگ های اسپرم گاوهای نر پروف شده

  Understanding Genetics and the Sire Summaries

  فرزاد غفوری
  ترجمه و گردآوری

   فرزاد غفوری

  دانشجوی رشته علوم دامی دانشگاه تبریز

  مقدمه مترجم

  زمین جایی است که ما انسان‌ها یا به طور کلی  همه مخلوقات ایزد توانا و یکتا در آن هر یک به نحوی و با همدیگر مشغول به زندگی کردن هستند. هر کدام از این موجودات از مجموعه‌ای از سلول ها تشکیل یافته‌اند که در درون هر یک از آنها فعالیت‌ها و واکنش های پیچیده و سازمان یافته‌ای در جریان است. تمامی این رویدادهای درون سلول، توسط هسته‌ای مرکزی کنترل و فرماندهی می شود که در درون این هسته ماده ژنتیک (کروموزوم هاو ...) قرار گرفته است، که با تجزیه ی این ماده می‌توان به پیچیدگی این ماده و نظام خلقت پی برد. تمامی موجودات برای بقای نسل و انتقال صفات و ویژگی‌های خود به نسل های دیگر تولید مثل می‌کنند، زیست شناسان عاملی را که باعث انتقال خصوصیات و ویژگی‌های یک نوع جاندار، از نسلی به نسل دیگر می‌شود، ماده ژنتیک می‌نامند. که امروزه ما می‌دانیم نوکلئیک اسیدها ماده ژنتیک را تشکیل می‌دهند. در ماده ژنتیک اطلاعات و دستورالعمل‌هایی نهفته است که بسیاری از ویژگی‌های جاندار به آن بستگی دارد.

   در همان ابتدا انسان‌های پیشین به دانش زیست شناسی توجه داشته‌اند و در این میان اصلاح نژاد دام‌ها و پرورش گیاهان با باردهی بیشتر از دانش گذشتگان در مورد علم ژنتیک خبر می‌دهد. اولین کسی که توانست قوانین حاکم بر انتقال صفات ارثی را شناسایی کند، کشیشی اتریشی به نام گریگور مندل بود که در سال ۱۸۶۵ قوانینی را که حاصل آزمایشاتش روی گیاه نخود فرنگی بود، ارائه کرد. در سال ۱۹۰۰ میلادی کشف مجدد قوانین ارائه شده از سوی مندل، توسط درویس، شرماک و کورنز باعث شد که نظریات او مورد توجه و قبول قرار گرفته و مندل به عنوان پدر علم ژنتیک شناخته شود.

  در سال ۱۹۵۳ با کشف ساختمان جایگاه ژن‌ها (DNA) از سوی جیمز واتسن و فرانسیس کریک، رشته ای جدید در علم زیست شناسی به وجود آمد که زیست شناسی مولکولی نام گرفت. با حدود گذشت یک قرن از کشفیات مندل در خلال سال‌های ۱۹۷۱ و ۱۹۷۳ در رشته زیست شناسی مولکولی و ژنتیک که اولی به بررسی ساختمان و مکانیسم عمل ژن‌ها و دومی به بررسی بیماری‌های ژنتیک و پیدا کردن درمانی برای آنها می‌پرداخت، ادغام شدند و رشته‌ای به نام مهندسی ژنتیک را به وجود آوردند که طی اندک زمانی توانست رشته‌های مختلفی اعم از پزشکی، صنعت و کشاورزی را تحت الشعاع خود قرار دهد و دیدگاه های مختلف عصر حاضر را به خود اختصاص دهد. اساس مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی انتقال یک یا تعدادی از ژن‌های یک ارگانیسم به درون خزانه ژنتیکی یک ارگانیسم دیگر است. به این ترتیب ارگانیسم جدید واجد ژن‌هایی خواهد شد که در گذشته فاقد آن بوده و اینک وادار می‌شود که در شرایط محیطی مناسب اقدام به بیان آن ژن نماید که محصول آن می‌تواند منجر به بروز صفت خاص و یا تولید فراورده‌ای شود.

  مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در چند سال اخیر توانسته منشأ خدمات ارزنده‌ای برای نوع بشر باشد. از مهم‌ترین دستاوردهای این دانش می توان تأثیر آن را در حیطه های مختلف از جمله اصلاح نژادی حیوانات و گیاهان با هدف تولید فراورده های بیشتر، تهیه داروها و هورمون‌ها با درجه خلوص بالا و صرف هزینه‌های پایین، درمان بیماری‌های ژنتیکی با ایجاد تغییرات در سلول تخم و موارد متعدد دیگر اشاره کرد. تشخیص قبل از بارداری بیماری‌های ژنتیکی، تشخیص صحت رابطه فرزند با پدر و مادر و همچنین تکنیک شناسایی مجرمان از روی بقایای باقی مانده از بدن، مو و یا خون آنها از جمله توانایی‌های دیگر ژنتیک مولکولی است.

   لذا اکنون با گسترش و تکامل روز افزون در علم مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی لازم است که تمامی سازمان‌ها و کسانی که به گونه ای با این علم در ارتباط اند اطلاعات خود در مورد علم ژنتیک و بیوتکنولوژی را بروز رسانی کرده و به انتقال و تبادل اطلاعات در این مورد اقدام کنند.

  در این مجموعه که شامل ترجمه کتاب آشنایی با مفاهیم ژنتیک و اطلاعات مندرج در کاتالوگ های اسپرم گاو های پروف شده است، ما سعی کرده ایم اطلاعاتی کلی در مورد علم ژنتیک و اصلاح نژاد برای پرورش و تولید گاو های نر ممتاز از جمله گاو های هلشتاین بر اساس استاندارد های انجمن هلشتاین ایالات متحده آمریکا جمع آوری کرده و در اختیار  محقیقین، استاتید، دانشجویان، پرورش دهندگان و ... قرار دهیم و با این کار در پیشرفت کشور در تولید گاو های با نژاد های مختلف برتر و اصلاح نژاد آن ها برای تولید و پرورش گاو های ممتاز از نظر ژنتیکی سهمی داشته باشیم. در ادامه در بخش پیوست به اطلاعاتی کلی و جامع از دستگاه تولید‌مثلی گاو نر، چگونگی اسپرم گیری و آنالیز منی پرداخته شده و نیز به بیماری‌های ژنتیکی که از طریق منی منتقل می‌شوند، اشاره شده است.

  از آنجا که هیچ اثری بدون نقص نمی‌باشد، از تمامی محققین، اساتید، دانشجویان، پرورش دهندگان و ... گران قدر انتظار دارم که کمی‌ها و کاستی‌های علمی، محتوایی، فنی و چاپی این مجموعه را پوشیده نگذارند و از طریق ایمیل یا وبگاه ثبت شده در بخش معرفی کتاب اطلاع دهند تا در آینده نسبت به رفع نواقص اقدام شود.

  در پایان می‌خواهم از زحمات والدین و خانوادۀ عزیزم که در طول تهیه و ترجمه این اثر پشتیبانم بوده‌اند و همچنین جناب آقای دکتر آرش جوانمرد و دکتر حمید پایا اعضای هیئت علمی گروه علوم دامی دانشگاه تبریز که یاری‌رسان بنده در تهیه این کتاب بوده‌اند، صمیمانه متشکرم و نیز از آقایان جمال رحیمی، مهدی بایزیدی و دیگر دوستان و کسانی که در ترجمه و تهیه این کتاب پشتیبان بنده بوده‌اند، نهایت تشکر و قدردانی را به جایی می‌آورم.

  با توجه به اهمیت موضوع کتاب حاضر، انجمن علمی دانشجویی علوم دامی در راستای اعتلای علمِ علوم دامی (در حوضه ژنتیک و اصلاح دام) و آموزش دانشجویان این رشته و سایر رشته‌های مرتبط، ترجمه کتاب حاضر را پیشنهاد نمود.


  افتخارات مترجم :

  1. رتبه ی 9 کنکور کارشناسی ارشد
  2. افتخار افرينى انجمن هاى علمى دانشجويى دانشكده كشاورزى در دهمين جشنواره درون دانشگاهى حركت دانشگاه تبريز انجمن علمى مهندسى علوم دامى با كسب دو جايزه:
  3. كسب تنديس برگزيده در بخش انجمن علمى برتر در زمينه تاليف كتاب / كتاب با عنوان "مفاهيم ژنتيك و اطلاعات مندرج در كاتالوگ هاى اسپرم گاوهاى نر پروف شده" ترجمه و گرداورى مهندس فرزاد غفورى دانشجوى مهندسى علوم دامى دانشگاه تبريز و عضو شوراى مركزى انجمن علمى مهندسى علوم دامى.
  4. كسب عنوان شايسته تقدير در بخش نشريه علمى دانشجويى برتر / مجله "افق دامپرورى" صاحب امتياز انجمن علمى مهندسى علوم دامى
  5. كسب تنديس برگزيده در بخش انجمن علمى برتر در زمينه تاليف كتاب / كتاب با عنوان "مفاهيم ژنتيك و اطلاعات مندرج در كاتالوگ هاى اسپرم گاوهاى نر پروف شده" ترجمه و گرداورى مهندس فرزاد غفورى دانشجوى مهندسى علوم دامى دانشگاه تبريز و عضو شوراى مركزى انجمن علمى مهندسى علوم دامى
  6. کسب تندیس برگزیده کتاب برتر در زمینه تالیف کتاب در دهمین جشنواره ملی حرکت دانشگاه تبریز

  فرزدا غفوری

  فرزاد غفوری

  لازم به ذکر است که کتاب حاضر برای تمامی اعضای فعال انجمن‌های علمی دانشجویی کشور با 20 % تخفیف ارائه می‌گردد.

  علاقه‌مندان می‌توانند اثر حاضر را از طریق انجمن‌های علمی مهندسی علوم دامی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز، کتاب فروشی‌های فروزش (شعبه آبرسان)، پریور(میدان ساعت تبریز)، سایت‌های futureuniversity.blog.ir و www.g-alm.ir و سایر سایت‌های معتبر تهیه نمایند.

   

  [Custom_Field_Content]
  تصویر توضیحات
  [Custom_Field_Content]
  " target="_blank" class="dl_bottom">منبع : [Custom_Field_Content]
  درباره مولف
  [Custom_Field_Content]
  همچنین ببینید
  [Custom_Field_Content]

  تاریخ : یکشنبه 18 تير 1396 نویسنده : آلم |بازدید : 335
  ارسال نظر برای این مطلب

  قابل توجه کاربران عزیز :  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی
  مطالب پربازدید
  مطالب تصادفی
  مطالب پیشین
  ads
  آرشیو
 • 1398
 • 1397
 • 1396
 • 1395
 • 1394
 • 1393
 • 1392