رونمایی از 8 دستاورد فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه نفت و گاز

ads
ads
ads
تبلیغات
ads
adsads
 • نظام قدیم
 • دوره آموزش ابتدایی
 • دوره اول متوسطه جدید
 • سوالات دبیرستان
 • دانشگاه
 • کنکور ارشد
 • کنکور دکتری
 • دبیرستان و کنکور
 • کنکور سراسری
 • آزمون های آزمایشی آلم
 • آزمون آزمایشی موسسات
 • المپیاد
 • مسابقات آمایشگاهی
 • آزمون علمی
 • اسلاید های آموزشی
 • حل المسائل
 • مشاوره
 • آموزشگاه آزاد
 • سایر
 • خبر های آموزشی
 • کتابخانه
 • رونمایی از 8 دستاورد فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه نفت و گاز

  به گزارش خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی؛ مراسم رونمایی از 8 دستاورد حاصل از اجرای پروژه های مورد حمایت شرکت ملی نفت ایران و شرکت های زیرمجموعه با حضور مهندس رکن الدین جوادی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، دکتر طیبی رئیس جهاددانشگاهی، دكتر حمید امین اسماعیلی معاون پژوهشی جهاددانشگاهی و مدیران شرکت های تابعه از ساعت 8 تا 10 امروز، 21 مردادماه در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی برگزار شد.

  این 8 محصول شامل «دستگاه لوله مغزی سیار»، «طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی بازوهای بارگیری پهلوگاه شماره 10 اسکله شرقی جزیره خارگ»، «بومي سازي دانش فني توليد مواد موثره شکننده امولسيون نفتي ( دمولسيفاير ) براي شرکت ملي نفت ايران»، «دستگاه همزن روتاری نفت خام»، «پودرهای میکروبی رفع آلودگی نفتی توسط باکتری های نفت خوار»، «تعلیق شکن نفت خام، دستگاه صحت سنج سیار»، «سیستم نمایشگر رسوبات مخازن نفت خام» و «تدوین دانش فنی طراحی در ساخت CPU دستگاه ژئوفلو جزیره خارگ» می شود.
   
  دستگاه لوله مغزی سیار (UnitCoiled Tubing) : سیار یکی از استراتژیک ترین ماشین آلات تخصصی صنعت حفاری نفت است. درسال های اخیر با توجه به نیاز کشور در زمینه توسعه نفت، از این دستگاه جهت عملیات تعمیری و تکمیلی چاه های نفت به ویژه اسیدکاری و تزریق انواع مواد شیمیایی و حلال ها جهت افزایش نفوذپذیری و فعال کردن چاه ها استفاده شده که نقش بسیار تأثیرگذاری در افزایش تولید داشته است و از فن آوری های مطلوب و دارای صرفه زمانی و اقتصادی در چرخه تولید نفت و گاز بشمار می رود. با توجه به هزینه های اقتصادی کم در استفاده از خدمات دستگاه لوله مغزی سیار، استفاده از این تکنولوژی در عملیات حفاری در جهان با سرعت قابل توجهی در حال رشد است.

  واحد تامین قدرت (موتور و اجزاء جانبی)، جایگاه استقرار کویل لوله (ریل)، سیستم تنظیم پیچش لوله (اینجکتور) و کابین کنترل و تجهیزات سر چاهی اجزای دستگاه در حالت کلی هستند.
  از اهداف این دستاورد می توان به بومی سازی ایجاد فناوری، طراحی و ساخت دستگاه لوله مغزی سیار و هزینه کمتر در قیاس با به کارگیری دکل های حفاری و افزایش قابلیت های متعدد در خدمات سرویس دهی بر روی چاههای نفت و گاز اشاره کرد.

  کاربرد و دستاوردهای اجرای طرح شامل رفع موانع و شتشوی درون چاهی به وسیله حلال های مناسب و سیمان کاری جداره داخلی چاه، تزریق سیمان به چاه های تعمیراتی برای پیشگیری از نشتی گاز یا آب، انتقال ابزار به اعماق چاه برای انواع عملیات احیا، تعمیرات و اندازه گیری و مته کاری و حفاری درون چاهی و انتقال انواع محلول ها به اعماق چاه می شود.
   
  طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی بازوهای بارگیری پهلوگاه شماره 10 اسکله شرقی جزیره خارگ(Loading & Unloading Arms) : بازوهای بارگیری تجهیزی ایمن و سریع برای انتقال سیال به کشتی است. شرايطي همچون توسعه فناوري صنعت نفت و بومي‌سازي تجهيزات مهم و استراتژيك، تحریم برخی از تجهیزات نفتی، عدم اطمینان از  پایبندی شرکت های سازنده خارجی نسبت به تعهداتشان در شرایط حاضر، کاهش خروج ارز از کشور به منظور خرید بازوهای بارگیری و تجهیزات جانبی آن و همچنين سهولت ارائه خدمات پشتیبانی و نگهداری، تعمیرات تجهیزات مورد نظر و ... ساخت این تجهیز را در داخل کشور ضروری مي نمايد.
  با توجه به‌ این که این تجهیز آخرین حلقه از تجهیزات موجود در زمینه صادرات نفت است که در خاک کشور صادر کننده قرار می گیرد و از طرفی فلنج انتهایی آن به کشتی نفت کش خارجی وصل می شود، لذا طراحی و ساخت آن دقت و اهمیت بالایی را می‌طلبد. از جمله کاربردهای این سیستم تسهیل انتقال مواد نفتی از اسکله ها به کشتی و بالعکس، افزایش توان صادراتی نفت و سایر مشتقات قابل بارگیری، مصونیت کشور مقابل مشکلات ناشی از عدم فروش تجهیزات از طرف تولید کنندگان بین المللی بوده و این سیستم به شدت مورد نیاز شرکت هایی است که انتقال دهنده مواد جامد یا سیال هستند.
  مشخصات فنی دستگاه شامل دارا بودن 3 بازو با طول مجموع بیش از 25 متر و قطر 12 اینچ، فشار کاری: bar 8، تحمل حداکثر دمای 66 درجه سانتیگراد، 22 تن وزن بازوی بارگیری و 20 متر ارتفاع در حالت Park می شود.

  این تجهیز مورد نیاز کشورهای صادرکننده و وارد کننده نفت بوده و از این رو خود کفایی در تولید آن علاوه بر رفع نیاز کشور می تواند زمینه صادرات و ارز آوری مناسبی را ایجاد نماید. از آنجا که منطقه خلیج فارس و نیز دریای خزر بعنوان قطب انرژی و صادرات نفت وگاز دنیا مورد توجه تمامی کشورهای نیازمند به انرژی می باشند و با توجه به آینده روشنروابط تجاری فیمابین جمهوری اسلامی ایران واین کشورها و همچنین کشورهای تولید کننده، لذا تامین این تجهیز می تواند باعث افزایش تولید داخلی، اشتغال و هم صادرات این محصول گردد.
   
  بومي سازي دانش فني توليد مواد موثره شکننده امولسيون نفتي (دمولسيفاير) براي شرکت ملي نفت ايران: امولسيون به مخلوط ظاهرا يکنواخت و تک فاز دوسيال (گاز يا مايع) امتزاج ناپذير مانند نفت و آب اطلاق مي‌شود که تحت شرايط خاص عملياتي و يا با کمک مواد افزودني (امولسيفاير) ايجاد شده است. وجود امولسيون مي‌تواند مفيد و يا غير مفيد باشد. در صنايع مختلف براي ايجاد امولسيون هزينه‌هاي هنگفتي صرف مي‌شود. اما در صنعت استخراج و توليد نفت‌خام، موضوع بر عکس است. وجود ترکيبات مختلف در نفت‌خام که بعضا خاصيت امولسيفايري دارند، باعث ايجاد امولسيون پايداري بين نفت‌خام و آب نمک مي‌شود و تمام تلاش براي شکستن اين امولسيون است. در حال حاضر براي شکستن امولسيون بين نفت‌خام و آب نمک و جداسازي آب نمک از آن، از تلفيق چند روش در کنار هم (مانند جداسازي ثقلي، فاکتور دماي مخلوط، مواد تعليق شکن، ميدان الکتريکي و غشاء) استفاده مي‌شود.
  يکي از اصلي‌ترين مراحل در اين عمليات، استفاده از مواد تعليق شکن است. اين مواد بايستي متناسب با شرايط مختلف هر نوع نفت‌خام، بهترين عملکرد را در شکستن امولسيون موجود در نفت‌خام داشته باشند.
  از بين بردن اهرم فشار خارجی در موضوع تأمين دمولسيفاير و وجود توانایی، تخصص و امکانات داخلی برای بوی مسازی دانش فنی تولید مواد موثره دمولسیفایرها اهداف این دستاورد است.
  در این پروژه که به کارفرمایی مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران انجام شده است، مواد موثره موجود در ماده تعلیق شکن نفتی برای چهار حوزه نفتی اهواز – آسماری، بی بی حکیمه، ابوذرو چشمه خوش با استفاده از مواد اولیه بومی تهیه و ماده تعلیق شکن برای این چهار حوزه نفتی فرموله شد.
  مواد تعلیق شکن ساخته شده توسط جهاد دانشگاهی در زمستان سال 1392 در حوزه ابوذر و در زمستان 1393 در حوزه اهواز-آسماری با موفقیت تست میدانی را پشت سر گذاشته است.
  مواد تعلیق شکن طراحی و تولید شده توسط جهاد دانشگاهی برای حوزه های بی بی حکیمه و چشمه خوش، موفق به دریافت تاییدیه تست آزمایشگاهی شده اند و در زمستان سال 1394 تست میدانی این مواد نیز انجام خواهد شد.
   
  در حال حاضر سالیانه حدود 49000 بشکه 200 کیلوگرمی ماده تعلیق شکن در حوزه های نفتی ایران مصرف می شود و شرکت ملی نفت ایران برای خرید این مواد حدود یکصد میلیارد تومان در سال هزینه می کند. لذا اجرای پروژه باعث جلوگیری از خروج مقادير زيادی ارز جهت تأمين اين مواد از خارج کشور خواهد شد.
   
  دستگاه همزن روتاری نفت خام (SRJ) : نفت خام شامل عناصری است که می توانند بر اثر انباشت و در گذر زمان اثرات خوردگی بر مخزن از خود ایجاد کنند. از دیگر مضرات انباشت نفت خام، کاهش کیفیت نفت خام جهت ارسال و صادرات است.

  همانطور که می دانیم، هزینه های نصب و راه اندازی مخازن نفت خام بسیار گزاف و علاوه بر آن زمانبر است. و نیز می دانیم هزینه تعمیرات مخازن نفت خام گاهاً 3/1 هزینه راه اندازی و ساخت مخزن می باشد.لذا در تمام دنیا برای کاهش این هزینه ها و افزایش عمر مخزن و کیفیت نفت خام داخل مخزن از سیستم همزن مخازن نفت خام با تکنولوژی های متفاوت استفاده می شود.
  در اين سيستم نفت خام با استفاده از يك پمپ با دبی m3/hr 1260 از داخل مخزن مكش شده و به منظور ايجاد جريان آشفته و جلوگیری از ته نشین شدن رسوبات ته مخزن، از طريق يك نازل دوار با سرعت جتm/s  46 به داخل مخزن هدايت می شود.
  به دلیل تعدد مخازن نفت خامی که در کشور موجود است، پیش بینی می شود در آینده ای نه چندان دور تمام شرکت هایی که از مخازن نگهداری استفاده می کنند با بومی شدن این سامانه و امکان تأمین در اسرع وقت با هزینه مناسب تر نسبت به نمونه خارجی، که قابلیت بهینه سازی حجم و طول پاشش جت نازل بر اساس حجم و قطر مخزن را نیز داراست، از این سامانه خریداری کنند.با توجه به اینکه کشورهای همسایه نیز نفت خیز هستند، امکان صادرات این محصول با کیفیتی بالاتر از نمونه خارجی مشابه، به کشورهای یاد شده نیز وجود دارد.
  از دیگر برنامه های جهاد دانشگاهی ساخت و اجرای انواع دیگر سامانه های همزن با کارکردهای متفاوت و هزینه های ساخت متنوع است که می تواند در انتخاب بر اساس قیمت و کارکرد به کارفرما کمک کرده و گزینه های تصمیم گیری او را افزایش دهد.

  کنترل موثر بر ذخیره سازی نفت در مخزن، کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری و صرفه جویی در مصرف برق، اندازه گیری دقیق کمی ذخیره سازی نفت و حذف عملیات غیرضروری بر روی نفت خام و مناسب برای عملیات تبادل حرارتی و نمک زدایی و عدم ایجاد نشتی پس از نصب در مخزن از فواید این دستاورد است.
   
  طراحی و تولید نمونه پودری محصول میکروبی جهت رفع آلودگی‌های نفتی فاز مایع و جامد (مطالعه موردی مناطق عملیاتی شرکت پایانه‌های نفتی ایران): در فرآیندهای اکتشاف، استخراج، حمل و نقل و پالايش نفت و گاز، مقادير زيادي از پسماندهای آلوده توليد مي‌گردد.منطقه خليج فارس، که حدود %66-57 از ذخایر شناخته شده نفت خام جهان را به خود اختصاص داده است، در معرض آلودگي‌هاي نگران کننده نفتي بوده و مطالعات همه جانبه براي مقابله با اين آلودگي‌ها بسیار ضروریاست.یکی از فن‌آوری‌های نوین در این زمینه، استفاده از محصولات میکروبی باکتری‌های نفت‌خوار است که هم اکنون تعداد محدودی از شرکت‌ها در کشورهای صنعتی جهان این محصولات را تولید می‌کنند. با توجه به این که تمامی صنایع و شرکت‌های زیرمجموعه شرکت نفت با مشکل پسماندهای آلوده به مواد هیدروکربنی نفتی درگیر هستند، و همچنین با توجه به نفت‌خیز بودن بسیاری از کشورهای منطقه خاورمیانه، تولید این محصول برای اولین بار در ایران و خاور میانه در صنایع نفتی کشور ضرورت تام دارد.

  از اهداف این دستاورد می توان به تهیه نمونه پودر میکروبی جهت پاکسازی بیولوژیکی آلودگی‌های نفتی فاز مایع و جامد، دستيابي به سويه‌های باكتريایی، سیانوباکتریایی و قارچی تجزیه کننده ترکیبات هیدروکربنی نفتی بومی ایران سازگار با شرایط مختلف اقلیمی، بررسي و انتخاب شرايط فيزيكوشيميايي مناسب محصولات میکروبی و مؤثر بر فرآیند تجزیه بیولوژیکی شامل pH، دما، شوري، ميزان و نوع مواد معدني مغذي مورد نياز باكتري‌ها و بهینه سازی ترکیب محصول پودری از نظر نوع میکروارگانیسم‌ها و افزایه‌های مورد نیاز اشاره کرد.

  در این پروژه علاوه بر بومی‌ سازی دانش فنی تولید پودرمیکروبی باکتری‌های نفت‌خوار، این محصول در مقیاس نیمه صنعتی به میزان 300 کیلوگرم تولید شده و تست پایلوت این محصول در جزیره خارک بر روی خاک آلوده به نفت خام با موفقیت انجام گردید موجب کاهش هیدروکربن‌های نفتی به میزان 70.07% در طول دوره 16 روزه شده است.
   
  طراحي و ساخت دستگاه سيار صحت سنج سيستم‌هاي اندازه گيري خودكار و امكانسنجي افزايش دقت دستگاه و بهبود استاندار‌هاي جاري: اندازه گيري دقيق كميت‌ها يكي از موارد بسيار پر اهميت در علوم تجربي و به تبع آن علوم فني و نیز صنايع مختلف است. دقت در اندازه‌گيري علاوه بر دقت مقياس، به دقت كاربر نيز وابسته است. لذا ابزار‌ها و مقياس‌هاي اندازه گيري بايد به گونه‌اي طراحي شوند كه ميزان اين خطا را به پايين ترين سطح رسانده و تكرار پذيري اندازه‌گيري را با دقت مناسبي امكان پذير سازد. با توجه به اهميت موضوع، ساخت اين دستگاه‌ها و مقياس‌هاي سنجش امري بسيار تخصصي و پر اهميت است.
  دستگاه‌هاي اندازه گيري پس از مدتي استفاده و يا به مرور زمان ممكن است از تنظيم خارج گردند. لذا لازم است هر از چندگاه دقت آنها مورد سنجش قرار گرفته و تنظيم شوند. اين ميزان حساسيت موجب  شده است كه دانش فني توليد و تنظيم مقياس‌ها و دستگاه‌هاي اندازه گيري در دست معدودي شركت‌هاي خاص، منحصر گرديده و قيمت اين دستگاه‌ها بسيار بالا باشد. اين امر دسترسي به آنها را مشكل ساخته و در شرايطي خاص غير ممكن مي‌سازد. لذا دستيابي به دانش طراحي و ساخت اين دستگاه‌ها مي‌تواند براي كشوري مانند ايران كه در جهت توسعه صنعت گام برمي‌دارد، ضروری است.
  طراحي و ساخت دستگاه صحت سنجي مجهز به تانك، كنتور‌هاي اندازه گيري سيالات پايانه‌هاي نفتي، يافتن روش كاليبراسيون مناسب دستگاه، امكانسنجي افزايش دقت و كاهش خطاي كاربري و  طراحي و نصب سيستم كنترل كامپيوتري از اهداف این دستاورد هستند.
  نتیجه و اثربخشی این دستاورد شامل دستيابي به دانش طراحي و ساخت ظروف با حجم دقيق، ساخت اولين ظرف با حجم دقيق در داخل كشور، طراحي و ساخت اولين دستگاه صحت سنج در كشور، طراحي و پياده سازي سيستم كنترل و اندازه گيري رايانه‌اي براي دستگاه صحت سنج براي اولين بار در جهان و طراحي و ساخت شير‌هاي آب‌بند دوگانه Double Block and Bleed Valve در كشور می شود.
   
  سیستم نمایش دهنده رسوبات کف مخازن(Sludge Profiler) : سیستم کامپیوتری نمایش دهنده پروفیل جمع شده در کف مخازن ذخیره سازی نفت خام  با استفاده از آرایه ای از سنسورهای اولتراسونیک نوعی عکس برداری یا تصویربرداری است. در این سیستم از آرایه ای مناسب سنسورهای اولتراسوند و با قدرت تفکیک لازم استفاده می شود. این سیستم شامل سنسورهای التراسونیک، مدار فرستنده و گیرنده، مدار کنترل و سیستم جابجایی و جاروبسطح و کامپیوتر برای پردازش اطلاعات دریافتی و رسم تصویر پروفیل جمع شده در کف مخازن ذخیره سازی نفت خام می باشد.

  این سیستم سیگنال دریافت شده پس از تقویت به ADC ارسال شده و سپس به کمک تبدیل Parallel to USB برای پردازش به رایانه ارسال می شود. در نهایت نرم افزاری حرفه ای جهت پردازش های  لازم بر مبنای روش های پردازش نیز طراحی و پیاده سازی خواهد شد.

  از اهداف این دستاورد می توان به مشخص نمودن دقیق پروفیل مواد و لجن های ته نشین شده در مخازن نفت با دقت بالا و به صورت ایمن و غیر مخرب، ارایه راهکار مناسب برای حذف مواد ته نشین شده و تمیزکردن مخازن از روی پروفیل بدست آمده و کنترل و مونیتورینگ مواد ته نشین شده  در مخازن و ارائه نمودارهای دقیق دو و سه بعدی جهت پردازش های بعدی اشاره کرد.

  دارا بودن سیستم مکان‌یاب جغرافیایی با امکان تعریف لگ‌ها و ایجاد نقشه مخازن، دارا بودن سیستم فرستنده گیرنده بی‌سیم و امکان ارسال بی‌سیم اطلاعات به پایین مخزن، امکان ذخیره‌سازی اطلاعات خام به کمک دستگاه حافظه جانبی بر روی مخزن، سیستم مکانیکی سبک و سیستم اولتراسونیک کارا با قابلیت اسکن لجن و قابلیت نمایش لجن كف مخزن از موارد اثر بخشی و نتیجه این دستاورد است.


  تبلیغ
  تاریخ : چهارشنبه 21 مرداد 1394 نویسنده : آلم |بازدید : 77
  ارسال نظر برای این مطلب

  قابل توجه کاربران عزیز :

  • کلیه فایل های سایت بدون پسورد می باشد، در صورتی که در این رابطه مشکل دارید به بخش راهنمای سایت مراجعه فرمائید
  • فایل های سایت در اکثر موارد با فرمت pdf می باشند که جهت کاهش حجم آنها را در winrar قرار داده ایم. برای دانلود نرم افزار های مذکور به بخش راهنمای سایت مراجعه شود


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی
  مطالب پربازدید
  مطالب تصادفی
  مطالب پیشین
  adsadsadsصفر تا صد عربی کنکوراپ دیکشنری زبان خارجه